czwartek, 26 lipca 2012

Do czego służy funkcja NPV?



Poniższy artykuł jest fragmentem materiałów szkoleniowych Finanse w Excelu, szkolenie to dostępne jest w ramach oferty szkoleń z Excela w Forum Szkolenioweym.



NPV jest skrótem od Net Present Value czyli Wartość Bieżąca Netto. Jest to wskaźnik stosowany do oceny opłacalności inwestycji.

Jedną z zalet NPV jest to, że wskaźnik ten uwzględnia wartość pieniądza w czasie.

NPV jest sumą zdyskontowanych przepływów pieniężnych netto (NCF), a mówiąc prościej jest sumą aktualnej wartości wszystkich wydatków i przychodów generowanych przez inwestycję.
Do dyskontowania przepływów pieniężnych służy roczna stopa procentowa, będąca kosztem kapitału.

Interpretacja wskaźnika jest prosta i dostarcza odpowiedzi na pytanie, czy inwestycja jest opłacalna ze względów finansowych przy danym koszcie kapitału i przewidywanych przepływach pieniężnych.

  • Jeżeli NPV > 0 inwestycja jest opłacalna.
  • Jeżeli NPV < 0 wtedy inwestycję należy uznać za nieopłacalną.



Przykład

Firma kosmetyczna zastanawia się nad zakupem nowej maszyny do produkcji kremów. Urządzenie takie kosztuje 100 000$. Inwestycja będzie możliwa, jeżeli bank udzieli firmie kredytu, który jest oprocentowany w skali roku na poziomie 22%. Maszyna będzie pracowała w fabryce przez 5 lat. W ciągu tego okresu przepływy pieniężne wyniosą odpowiednio 45000$, 57000$, 70000$, 50000$, 35000$.
Oceń opłacalność inwestycji przy pomocy NPV.


Takie zadanie można wprawdzie rozwiązać przy pomocy kalkulatora i tablic wartości bieżącej, jednak użycie Excela znacznie przyspiesza ten proces i ogranicza możliwość popełnienia błędów.


Funkcję NPV można znaleźć w bibliotece funkcji w grupie funkcji finansowych.

Kliknij obrazek, aby powiększyć


Funkcja NPV składa się z dwóch argumentów: stopy oraz wartości.
  • Stopą jest koszt kapitału,
  • Wartościami są przepływy pieniężne generowane przez inwestycję.


=NPV(stopa; wartość1; [wartość2];...)


Rozwiązanie przykładu przy pomocy funkcji NPV w Excelu
  1. Do arkusza Excela w kolumnę D wpisz wszystkie przepływy pieniężne wymienione w przykładzie, pamiętaj że inwestycja początkowa też jest przepływem pieniężnym. Wydatki wpisuj jako wartości ujemne, a wpływy jako wartości dodatnie, czyli -100000, 45000, 57000, 70000, 50000, 35000.
  2. Do tego samego arkusza w komórkę F2 wpisz wartość oprocentowania kredytu w %, czyli 22%.
  3. Wprowadź funkcję do komórki F7, kożystając z kreatora funkcji lub wpisz funkcję ręcznie. Poniższy rysunek ilustruje jak należy wpisać funkcję, przy założeniu, że nakład inwestycyjny ma miejsce na koniec okresu i jest dyskontowany.


=NPV(F2;D2:D7)
 Kliknij obrazek,aby powiększyć.

Wynik funkcji NPV wynosi 40 369,52$, co oznacza, że przy koszcie kapitału wynoszącym 22% oraz przy prognozowanych wartościach przepływów pieniężnych inwestycja jest opłacalna.

Jeżeli natomiast nakład inwestycyjny jest ponoszony na początku okresu i nie jest dyskontowany, wtedy formuła powinna mieć następującą postać:


=NPV(F2;D3:D7)+D2

W wyniku tej kalkulacji NPV jest równe 49 250,81$ i interpretacja wyniku jest taka jak w poprzednim przypadku.




Aby dowiedzieć się więcej o funkcji NPV i innych sposobach oceny projektów inwestycyjnych zapisz się na szkolenia, będące w ofercie Forum Szkoleniowego.



















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz